Wystawa meteorytów jest szczególnym miejscem, w którym możemy z bliska zobaczyć fragmenty ciał niebieskich oglądanych na niebie gołym okiem w postaci gwiazd, albo w najlepszym przypadku przez teleskop w postaci tarcz ze słabo widocznymi szczegółami. Wiemy, że większość meteorytów pochodzi z małych planet, nazywanych też planetoidami lub asteroidami, krążących wokół Słońca między orbitami Marsa i Jowisza. Przeważnie nie wiemy jednak, z których. Jest tylko jeden wyjątek: jesteśmy prawie pewni, że meteoryty z grupy HED czyli howardyty, eukryty i diogenity pochodzą z Westy, czwartej z kolei planetoidy, odkrytej 203 lata temu. Znane są także meteoryty pochodzące z Marsa i z Księżyca. Podejrzewa się jeszcze, że chondryty typu H pochodzą z planetoidy Hebe, chociaż litera "H" nie oznacza Hebe, tylko wysoką zawartość żelaza. O innych meteorytach wiadomo tylko, że pochodzą z jakichś planetoid. Więcej o meteorytach napisałem na stronie PTM.

Wystawa meteorytów w hallu planetarium składa się z trzech części: Polskie meteoryty, czyli te, które spadły na nasze ziemie; meteoryty z planetoid z wyróżnieniem tych z Westy; i meteoryty z Marsa i Księżyca.

Jeśli ktoś pragnie mieć meteoryt na własność, zapraszam do sklepiku.

Osoby zainteresowane meteorytami mogą porozmawiać ze mną w planetarium bez obaw, że przeszkadzają, bo o meteorytach zawsze chętnie rozmawiam. Warto umówić się wcześniej elektronicznie aspmet@wp.pl albo telefonicznie 696 805 247, bo czasem miewam wolne i można mnie nie spotkać.

Szczególnie interesuje mnie struktura meteorytów żelaznych widoczna po wytrawieniu przekroju. Zapraszam do galerii.

Andrzej S. Pilski (International Meteorite Collectors Association, the Meteoritical Society, Polskie Towarzystwo Meteorytowe, the British and Irish Meteorite Society)

.