W planetarium pokazujemy rozgwieżdżone niebo nad Fromborkiem i innymi miejscami na Ziemi, zależnie od tematu seansu, oraz rozmaite zjawiska astronomiczne, zwykle w przyspieszonym tempie.

Seans, który teraz pokazujemy, ma tytuł Wieczory z Orionem i pokazuje niebo nad Fromborkiem od nocy sylwestrowej 2013/14 do wieczoru 14 kwietnia 2014 r., Układ Słoneczny, Księżyc i Jowisza z księżycami. Po kliknięciu na tytuł można przeczytać scenariusz. Resztę można zobaczyć już tylko w naszym planetarium za 10 zł od osoby, albo za 6 zł po okazaniu dokumentu uprawniającego do ulgi (uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci, renciści, członkowie PTMA).

Seans trwa 31 minut i jest prezentowany codziennie o 10:40, 12:20, 14:00 i 15:40 z wyjątkiem 20 i 21 kwietnia, kiedy świętujemy.

Uzupełnieniem seansu może być rozmowa z astronomem, czyli ze mną. Możemy usiąść na chwilę pod sztucznym niebem i mogę odpowiadać (jeśli potrafię, bo nie jestem wszechwiedzący) na pytania, co widać na niebie, i inne dotyczące astronomii (proszę nie mylić z astrologią), a szczególnie meteorytów, które są moją specjalnością. Nie wymaga to dodatkowej opłaty, ale trzeba się wcześniej umówić, bo nie każdy seans prowadzę i czasem miewam wolne. Umówić się można elektronicznie aspmet@wp.pl albo telefonicznie 696 805 247.

Andrzej S. Pilski, do usług.